british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 01/11/2021

Birleşik Krallık’ta şaşırtıcı keşif: Ortaçağ kilisesinin altından Roma heykelleri çıktı

Arkeologlar, Birleşik Krallık‘ın Buckinghamshire bölgesinde şaşırtıcı bir keşif yaptı.

Çalışmaları süren hızlı tren hattı rotasındaki Ortaçağ’dan kalma bir kilisede bir erkek, kadın ve çocuğun heykelleri bulundu.

Arkeolog ekibinin lideri Rachel Wood, Roma heykellerinin “çok şaşırtıcı” olduğunu söyledi:

“Bunlar Birleşik Krallık’ta epey nadir bulunuyor. Heykeller son derece iyi korunmuş. Tasvir edilenler hakkında gerçekten bir izlenim ediniyorsunuz. Kelimenin tam anlamıyla geçmişin yüzüne bakmak eşsiz bir deneyim.”

Kazılarda ayrıca camdan yapılmış altıgen bir testi ortaya çıkarıldı. Testinin de hemen hemen hiç bozulmadığı açıklandı. Wood “Camın kalitesi gerçekten çok etkileyici” diye konuştu.

Birleşik Krallık’ta şaşırtıcı keşif: Ortaçağ kilisesinin altından Roma heykelleri çıktı

Uzmanlar Saint Mary’s adlı Norman kilisesinin 1080’de inşa edildiğini, 13, 14 ve 17. yüzyıllarda yenilendiğini ve 1880’de terk edildiğnii söyledi. 1966’da tehlikeli ilan edilen kilise yıkıldı.

Kilisede kazılarını 6 aydır sürdüren arkeolog ekibi 3 bin iskelet çıkarıldığını ve bunların başka bir yere gömüleceğini bildirdi.

Arkeologlar, kalıntılardan dolayı bölgede kiliseden önce Roma mozolesi olduğunu düşünüyor.

2033’te hizmete girmesi planlanan High Speed 2 (HS2) demiryolu projesi Londra, Birmingham, Manchester ve Leeds’e bağlanacak. Binden fazla arkeolog, tren rotasındaki 60’ı aşkın kazı alanında üç yıldır çalışmalarını sürdürüyor.

Kazılarla Temmuz 2020’de, 2 bin-2 bin 500 yıl önce “işlenen bir cinayet” ortaya çıkarılmıştı. Yetkililer, elleri bağlı yüzükoyun bir iskelet bulmuştu.

Londra’daki Saint James’s Garden kilisesinde de iki yıl önce 50 binden fazla iskelet çıkarılmıştı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular