british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 01/11/2021

Boris Johnson’ın kız kardeşi: “Büyük büyükannemiz Türk bir tüccara köle olarak satılmış”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un ablası olan gazeteci Rachel Johnson, büyük büyükannelerinin Çerkes sürgünü sırasında Türk bir tüccara köle olarak satıldığını, fakat bu duruma üzülmediğini ve bulundukları yere bu sayede geldiklerini duyurdu.

Johnson’un ailesi – Stanley Jonhson(Babası), Rachel Jonhson(Kız Kardeşi), Boris Johson, Jo Jonhson(Erkek Kardeşi)

Boris Johnson’un ablası Rachel, aile geçmişini ortaya çıkardı.

Çerkeslerin sürgün edilmesinden sonra atalarının Türkiye’ye sığındığı bilgisini veren Rachel Johnson, büyük büyükannesi Hanife Feride’nin İstanbul‘da Ahmet Hamdi‘ye köle olarak satıldığını belirtti.

Rachel Johnson’a göre, Hanife Feride satıldığında henüz 13 yaşındaydı.

Bulgularını The Times gazetesinde kaleme aldığı yazıda açıklayan Rachel Johnson, evliliğin büyük büyükannesinin ‘bahtını açtığını’, ‘büyük torununun dünya lideri olduğunu’ ve karşılaştıklarına üzülmediğini dile getirdi.

Rachel Johnson, büyük büyükannesinin İstanbul’da babası tarafından zengin bir tüccara satıldığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Çerkes bir ailenin Karadeniz kıyısındaki yoksul bir köyde kalmasından ziyade kızını İstanbul’da zengin bir tüccarla evlendirmesi onların bugünkü konumlarına ulaşmaları yönünden epey önemli. Yani Karadeniz kıyısında yoksul bir köyde kalmadıkları için niye ağlayım ki? Torunu, gelecekte dünya lideri olacak bir siyasetçiyi dünyaya getirdi.”

Boris Jonhson aile ağacı

57 yaşındaki İngiltere Başbakanı Boris Johnson Türk kökeniyle de biliniyor. Boris Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey’in torununun oğlu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular