british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 02/04/2022

Britanya Alevi Festivali 29 Mayıs’ta düzenlenecek

Alevi kültürünü tanıtmak amacıyla Birleşik Krallık ülkelerinde yaşayan toplumun katılımı ile düzenlenecek olan “11. Alevi Festivali” yeniden açık alanda yapılacak.

Küresel pandemi nedeniyle son iki yılda online olarak yapılan Alevi festivali yeniden açık havada gerçekleşecek. Britanya Alevi Federasyonu yerleşkesinde, BAF Eşit Başkanları Müslüm Dalkılıç ve Dilek İncedal tarafından yapılan açıklamada, bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan Alevi Festivali’nin “Barış ve Adalet” temalı olarak gerçekleşeceği belirtildi.

BAF yerleşkesinde gerçekleştirilen basın açıklamasında, Dalkılıç ve İncedal ile birlikte İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKMCemevi) Eşit başkanları Filiz Koç ve İbrahim Has, Enfiled Alevi Kültür Merkezi Başkanı Hasan Gül ile Maksut Demir de yaptıkları konuşmalarla festivalin, Alevi kimliği ve Alevilerin taleplerini dünyaya duyuran güçlü bir ses olduğuna işaret ettiler. Katılımcılar arasında BAF geçen dönem başkanı İsrafil Erbil ve İAKM- Cemevi geçen dönem başkanı Kadir Yürük de vardı.

Basın açıklamasında Müslüm Dalkılıç, “11 yıldır Britanya’da Aleviler ve Alevi dostları olarak Alevi Festivali düzenlediklerini belirterek, “Festivalimiz yüzyıllardır mücadele tarihimizi ve inanç değerlerimizi meydanlarda anlatan en önemli etkinliklerimizden biridir. Festivalimiz ülkemizde halen yok sayılan Alevi kimliği ve Alevilerin taleplerini dünyaya duyuran güçlü bir sestir. Festivalimiz, Türkiye ve dünyadaki özgürlük ve adalet mücadelelerinin büyütülmesi ve duyurulmasına katkı sunacaktır. Festivalimiz Britanya topraklarında yetişen çocuklarımız için inanç kimliği ve aidiat duygusunu geliştiren değerli birlikteliklerden biridir.

Britanya 11. Alevi Festivali

Festivalimiz, son iki yıldır tüm dünyayı esir alan pandemi esaretine karşı özgürlük çığlığı olacaktır” dedi. BAF Eş Başkanı Dilek İncedal ise, “11. Alevi Festivali, Covid tahribatı sonrası insanları, geleceğimizi barış ve adalet için örgütlememizin önemini hatırlatacak ve toplumsal farkındalığı artıracaktır. ‘Barış ve Adalet’ diyecek olan 11. Alevi Festivali, Alevilerle tüm farklı kültürleri, kimlikleri, emekçileri, kadınları, gençleri, yaşlıları, engellileri, savaşların ve Covid travmasının etkisinden uzaklaştırıp, umutta, demokraside, kardeşlikte, dayanışmada ve türkülerde buluşturacaktır” diye konuştu.

29 Mayıs Pazar günü açılış resepsiyonu ile başlayacak olan 11. Alevi Festivali, 30-31 Mayıs -1 Haziran günlerindeki paneller ve 2 Haziran’daki Cem erkanı İAKM ve Cemevi’nde gerçekleşecektir. 3-4-5 Haziran günlerinde ise Britanya Alevi Federasyonu ve Enfield Alevi Kültür Merkezi yerleşkesinde Park Festivali ile sonlanacaktır.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular