british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 05/04/2022

Finansal Hizmetler Bakanlığı “Stablecoin” dosyasını açıyor

Bakanlık, açıklamasında düzenleme ile ilgili stablecoin’lerin ödeme aracı olarak kullanılabilmesine de kapıyı açık bıraktı. Reuters’ta yer alan habere göre, bakanlık, daha geniş bir dizi kripto varlık faaliyeti için düzenlemeler oluşturma konusunda bu yıl içinde danışmayı planladığını söyledi.

İngiltere finansal hizmetler bakanı John Glen, İngiltere fintek haftasında konuştu. John Glen, “Kriptoda muazzam bir potansiyel görüyoruz” dedi. Bakan, düzenleyici standartlardan ödün verilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bakan Glen, stablecoin’ler hakkında ayrıntılı bir planlarının olduğunu da söyledi. Bakan ayrıca, İngiltere‘nin kripto pazarının geri kalanı için de “dünya lideri” bir rejime danışacağını söyledi.

Glen, Düzenleme, tüketicilerin güvenle ödeme yapmak için stablecoin kullanmalarına yardımcı olacak, dedi. Öte yandan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey de kripto paralar hakkında konuştu. Bailey, kripto dolandırıcılığına dikkat çekti.

Stablecoin nedir

Stablecoin nedir?

Stablecoin, diğer kriptolardan daha fazla istikrar sağlamak için oluşturulmuş bir kripto para birimi türüdür. Diğer kripto para birimlerinin sağlamış olduğu pek çok avantajı sunan Stablecoin’in tek temel farkı değişken olmamasıdır.

Sunduğu en temel faydalardan biri, ödemeleri göndermek için bir aracı kuruma güvenmeyi gerektirmemesidir. Bu durum da kullanımlarını dünyanın her yerindeki kişilere açar. Bunun yanı sıra perakendecilerin, fiyat dalgalanmalarından endişelenmesine gerek kalmadan kripto para birimiyle işlem yapabilmesini sağlar.

Stablecoin neden kullanılır?

Stablecoin, pek çok kripto para yatırımcısı için Fiat’a para yatırmaya gerek kalmadan kripto portföyünü korumak istediklerinde, kaçabilecekleri bir yardımcı görevi görüyor. Bu durum özellikle kârı Fiat değerinde tutmak bakımından oldukça etkilidir.

Stablecoin’ler istikrarlı olacak şekilde tasarlanmış bir değere sahip olması bakımından güvenli liman halindedir. Bu da dalgalanan kripto para birimlerinin aksine herhangi bir kayıp riskine sahip değildir.

Kullanılmasını bir başka nedeni de blok zincirinde çalışmaları bakımından sürekli olarak çalışması oluyor. Alım satımlarda da sık sık kullanılan Stablecoin’ler, pek çok işlemde de kullanılıyor.

Stablecoin’in diğer kripto para birimlerinden farkı nedir?

Geleneksel kripto para birimlerinin merkezi bir kontrolü yoktur. Stablecoin ise merkezi bir otorite tarafından yönetilmesi açısından farklıdır. Stablecoin değerini veren varlık rezervi aynı zamanda teminat görevi de görüyor. Varlıkları değeri sabit olduğu sürece, Stablecoin fiyatı da sabittir.

Yatırımcılar arasında popüler olan Stablecoin’ler, daha hızlı para transferine izin verir ve finansal verilerin de gizli kalmasını sağlar. Aynı zamanda Stablecoin’ler, kullanıcıların finansal hizmet ücretleri atlamasına da olanak tanıyor.

En popüler Stablecoin’ler

  • Tether (USDT)
  • USD Coin (USDC)
  • Binance USD (BUSD)
  • TerraUSD (UST)
  • Dai (DAI)
  • TrueUSD (TUSD)
  • Pax Dollar (USDP)
  • Neutrino USD (USDN)
  • Fei USD (FEI)
  • Reserve Rights (RSR)

En Son Eklenenler
Popüler Sorular