british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 26/10/2022

Hastalıkların erken teşhis ve tedavi edilmesi, hatta önlenmesi hedefleniyor

The Guardian gazetesinin haberine göre, ilk etapta bu sonbahar aylarında 3 milyon kişinin davet edileceği projenin, ülkenin en büyük sağlık araştırma programı olması bekleniyor.

Hükümet, NHS, yaşam bilimleri endüstrisi ve Alzheimer’s Society, British Heart Foundation, Cancer Research UK gibi kurumlar tarafından desteklenen projeyle hastalıkların erken teşhis ve tedavi edilmesi, hatta önlenmesi amaçlanıyor.

Birleşik Krallık hükümetinin bu projeye yaklaşık 80 milyon sterlinlik fon ayırdığı, yaşam bilimleri endüstrisinden firmaların da projeye 160 milyon sterlinlik fon desteği sağlayacağı belirtiliyor.

Projeye başkanlık eden Oxford Üniversitesi’nden Profesör Sör John Bell, sağlık sistemlerinin, insanları hastalık belirtileri görüldükten sonra ve genellikle hastalıkların son evrelerinde tedavi edecek şekilde tasarlandığını söylüyor.

Yeni yöntemlerle birlikte kronik hastalıkları erken saptamanın veya hastalık başlamadan önce yüksek risk altındaki kişileri belirlemenin mümkün olduğunu söyleyen Bell, bunun da müdahalelerin daha erken yapılabileceği anlamına geldiğini ifade ediyor.

Profesör Bell, bu prensibin kanser ve ruh sağlığından obeziteye kadar birçok hastalık için uygulandığını belirtiyor. Projenin UK Biobank gibi araştırma kaynaklarının başarısının üzerine koyarak, ülkedeki en büyük sağlık araştırma programı olması bekleniyor.

Araştırmanın daha sonra genişletilerek 5 milyon katılımcıya ulaşması ve ardından katılımcı sayısının daha da artması hedefleniyor

Projede yalnızca katılımcı sayısını arttırmaya değil, katılımcıların çeşitli sosyoekonomik çevrelerden ve etnik kökenlerden oluşmasına da önem verileceği belirtiliyor. The Guardian’ın haberine göre, yaşları kaç olursa olsun, tüm yetişkinler “Our Future Health” projesine katılabilecek.

Projeye başkanlık eden Oxford Üniversitesi’nden Profesör Sör John Bell, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “İsteğimiz, erken teşhis veya önleme stratejilerini test edip değerlendireceğimiz, çok sayıda kişinin yer aldığı bir havuz oluşturmak.

Daha sonra bu kişileri, yeni araçları değerlendirmemize, hastalıkları erken teşhis etmemize, hastalıkları daha etkin bir şekilde önlememize ve daha erken aşamalarda müdahale etmemize yardımcı olmak için kullanabileceğiz.

“Müdahaleleri değerlendirmeye başlamak için, çalışmada bir hastalığa karşı yüksek risk altında bulunan yeterli insan olması gerek. O noktaya geldiğimiz anda, yeni müdahaleleri deneyeceğiz.

“Biz bunu, 10-20 senelik bir proje olarak görüyoruz. Eğer bunu yapmazsak NHS ve sağlık sistemi, geç aşamadaki hastalıkların ağırlığının altında çökecek.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular