british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 03/06/2022

“Help-to-Buy” uygulaması, Mart 2023’te sona eriyor

The Guardian gazetesinin haberine göre, bu uygulamadan faydalanmak isteyenlerin, ekim ayının sonuna kadar bir ev bulup uygulamaya başvuru yapmış olması gerekiyor.

“Help-to-buy” uygulaması, ilk evini almak isteyenlere yüzde 5 depozitolu krediyle yeni inşa edilmiş bir ev alma fırsatı sunuyor.

Bu uygulamadan faydalanarak ilk evini alacak olanların, Mart 2023’e kadar satın alma işlemlerini tamamlamış olması gerekecek.

The Guardian gazetesinin haberinde, uygulamayı yürüten Homes England’ın, 20 Mayıs tarihinde internet sitesindeki bilgileri güncelleyerek inşaat firmalarıyla paylaştığı belirtildi.

Bilgilere göre, başvurular 31 Ekim 2022 tarihinde, saat 6pm’de kapanacak.

Hükümetin “help-to-buy” uygulaması, 2013 yılında dönemin Maliye Bakanı George Osborne tarafından, o zamanlar durgun olan konut piyasasını yeniden canlandırmak için getirilmişti.

Uygulama ilk olarak mortgage garantisi ve finansman kredisi olarak ikiye ayrılıyordu ve ev almak isteyen herkes bu uygulamadan faydalanabiliyordu.

Aralık 2020’den bu yanaysa finansman kredisine sadece ilk evini alacak olanlar başvurabiliyor ve uygulamaya dahil edilebilecek mülkler için bölgesel fiyat sınırlamaları bulunuyor.

Londra’da ev almak isteyenler, 600 bin sterline kadar olan fiyatlar için yüzde 40’a varan devlet kredisi alabiliyor. Diğer bölgelerde ise bu oran yüzde 20 olarak görülüyor. Başkent Londra dışındaki bölgelerdeki fiyat sınırlamaları da 186 bin 100 sterlinle 437 bin 600 sterlin arasında değişiyor.

İlk beş yılda krediler için faiz ödenmiyor. Krediler istenilen herhangi zamanda geri ödenebiliyor ama alınan ev satılırsa borcun da tamamen kapatılması gerekiyor. Hükümet tarafından yayınlanan veriler, geçen yılın sonuna kadar, toplamda 99 milyar sterlin değerindeki 355 bin 634 evin finansman kredisi yoluyla alındığını gösteriyor.

Homes England adına konuşan bir sözcü, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Uygulama 31 Mart 2023’te sona erdiğinde, ev alacak olanların yasal olarak işlemlerini tamamlamış olması gerekiyor.

Alıcıların satın alma işlemlerini zamanında tamamlayabileceğinden emin olmak için, yeni başvurularda son tarih ekim sonu olarak belirlendi.” Kullanan kişiler çoğunlukla ilk evini alan kişiler olsa da bu uygulama birçok eleştiriye de yol açtı.

Bu yılın başlarında bir Lordlar Kamarası komitesi, bu uygulamanın ev fiyatlarını kredinin değerinden daha fazla arttırdığını ve ödenen paranın karşılığının alınmadığını ifade etti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular