british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 27/06/2022

İngiltere, kripto para transferlerinde uygulayacağı karardan vazgeçti!

İngiltere’de hükümet, mart ayında Avrupa Birliği tarafından onaylanan bir teklifin tam tersine, kripto varlık göndericilerinin, özel cüzdan adreslerini kullanan alıcılar hakkında bilgi toplamasının gerekli olmadığını belirtti.

Bu kararda alınan geri bildirimlerin etkili olduğunu belirten yetkililer, özel cüzdanlar için bir veri toplama kuralı oluşturmanın mantıklı olmayacağını düşünüyor. Alınan geri bildirimler içinde, özellikle akademisyenler ve endüstri uzmanlarının görüşlerinin dikkate alındığı belirtiliyor.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Kripto varlık işletmelerinin, özel cüzdan transferleri için kaynak bilgilerinin toplanması yerine, bu bilgilerin yalnızca yüksek yasa dışı finansman riski oluşturduğu belirlenen işlemler için toplaması bekleniyor.”

Kural Uygulansaydı Bazı Zorunluluklar Gerekecekti

Bilindiği üzere kara para aklama ve terör finansmanını önleme Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına göre, aktarılan fonların kaynağı ve alıcısının belirlenmesi gerekir. Bu konuda geçtiğimiz temmuz ayında yayınlanan bir belgede hükümet, kuralın finansal hizmetler sektöründe aktarımları kolaylaştırmak için kullanılan teknolojiden bağımsız olarak tutarlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.

Eğer iptal edilen bu karar önerildiği gibi uygulanmış olsaydı, özel cüzdanlar arasındaki herhangi bir işlem göndericisinin, alıcıdan müşterinizi tanıyın (AML) verilerini toplamasını gerektirecekti. Ancak görünen o ki konu ile ilgili gelen tepkiler İngiltere hükümetini geri adım atmaya zorladı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular