british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 08/04/2022

İngiltere, oyun firmalarını oyunlarında kullandıkları uygulama içi satın almalara karşı uyardı ve sert yaptırım sinyali verdi

The Telegraph‘a göre hükümeti, oyunlardaki hazine kutuları (loot box) sorununu çözmek için çeşitli oyun şirketleri, teknoloji firmaları ve endüstri temsilcileriyle bir toplantı yaptı. Hazine kutuları ile ilgili temel sorun, içinde ne olduğunu öğrenmeden önce ödeme yapılması olarak görülüyor.

İngiltere hükümetine göre, bu durum kumar oynamayı teşvik ediyor ve çocukların bunlara erişmesi istenilmiyor.

Örneğin FIFA serisinin Ultimate Team modundaki kart paketleri buna örnek olarak gösterilebilir. Belli bir fiyata bir paket alıyorsunuz ve içinden nelerin çıkacağı tamamen şansınıza kalıyor.

Oyun firmalarının oyunlarında hazine kutusu satmalarına yasak getirilebilir

Hükümet, endüstrinin konuyu kendi kendine düzenlemesini istediğini söylerken, bu düzenlemeler yapılmazsa sorunu çözmek için yasa düzenlenebileceği konusunda uyarıda bulundu. Çevrimiçi zararlar kanununun kumar mevzuatı aracılığıyla bir yasanın getirilmesi mümkün olabilir. Çocuklara hazine kutuları sunan işletmeler, hazine kutularının kumara yol açtığına yönelik kanıtların zayıf olduğunu söylüyor, ancak görünüşe göre hükümet bunu şansa bırakmayı planlamıyor.

Bir hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “İnsanlar video oyunlarından güvenli bir şekilde keyif alabilmeli ve kumar oynamayı teşvik edebilecek veya sorunlu kumara yol açabileceklerine yönelik endişeleri incelemek için hazine kutularının etkisini gözden geçiriyoruz.”

Oyun şirketleri oyun içi ekstralar satmaya devam edebilecek olsa da, genç oyuncuların istedikleri oyun içi eşyaları aramak için hazine kutularını satın almaya devam etmelerine gerek kalmayacağı için gelirleri düşebilir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular