british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 18/07/2021

İngiltere Sağlık Bakanı’nın koronavirüs testi pozitif çıktı, Başbakan Johnson da karantinaya girdi

Covid-19 aşılarının iki dozunu da yaptıran Javid, hastalığın semptomlarını oldukça hafif hissettiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da, Pazar günü ülkenin sağlık sistemi NHS‘in (Ulusal Sağlık Hizmetleri) kendisine “Covid-19’lu bir kişiyle temas ettiği için karantinaya girmesi gerektiği” uyarısı yaptığını açıkladı.

Ülkede NHS’in “test ve takip” uygulaması, uygulamayı kullananların son 10 günde bulundukları yerlerde Covid-19 vakası tespit edilmesi halinde, uyarı mesajı gönderiyor. Bu uyarı mesajını alanların, temastan itibaren 10 gün boyunca kendi kendine karantinaya girmesi gerekiyor. Ülkede restoran, kafe, bar gibi mekanlara girmek için NHS’in uygulamasını kullanma zorunluluğu var.

Boris Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak da, Sağlık Bakanı’nın pozitif test sonucunu açıklamasının ardından, son 10 gün içinde bir Covid-19 hastasıyla ile aynı ortamda bulundukları için bu uyarı mesajını aldıklarını açıkladı.

Başbakanlık Ofisi’nin bulunduğu Downing Street’ten yapılan açıklamada, ofislerinden çalışmaya devam edebilmek için günlük test pilot uygulamasını kullanacaklarını, bu süre içinde mecburi hükümet görevlerini yerine getirecekleri belirtildi.

Ancak muhalefet partilerinin eleştirileri üzerine, kısa bir süre sonra bir açıklama daha yapıldı ve hem Johnson’ın hem de Sunak’ın, NHS takip sisteminden uyarıyı alan herkes gibi 10 gün boyunca karantinaya gireceği, toplantılarını uzaktan video-konferans yöntemiyle yürütecekleri duyuruldu.

Başbakan Boris Johnson, arka arkaya gelen bu açıklamaların ardından bir video mesaj yayımladı. Mesajında Johnson, “Pilot uygulamada yer alıp almamayı düşündük ancak herkesin aynı kurallara bağlı kalmasının daha önemli olduğuna karar verdik” dedi. NHS uygulamasından uyarı gelen herkesin, hiçbir fark gözetmeden kendisini izole ederek karantinaya girmesi gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü Covid-19 önlemlerinin büyük oranda kaldırılacağını hatırlatan Başbakan, “Lütfen, lütfen, lütfen dikkatli olun” dedi:

“Diğer insanlara saygı ve sağduyulu şekilde yarın bir sonraki adımı atın. Her şeyin ötesinde, ikinci doz aşıyı vurulma zamanınız geldiğinde lütfen, lütfen, lütfen gidin ve olun.”

Yanal akış testinin sonucu pozitif çıkan Javid, PCR testinin laboratuvar sonuçları gelene kadar kendisini izole ettiğini bildirdi. Akşam saatlerinde Javid, PCR testi sonucunun da pozitif geldiğini duyurdu.

Twitter hesabından açıklama yapan Javid, mesajında herkesi Covid aşısı olmaya davet etti.

Javid, halsizlik hisseden, Covid semptomlarını yaşayan ya da Covid testi pozitif çıkmış kişilerle temas eden herkesin, yanal akış testlerini yapmasını istedi.

İngiltere’de hükümet, isteyen herkesin evine ücretsiz olarak belli sayıda Covid-19 testi sağlıyor. Yanal akış testleri, evde kişilerin kendisi tarafından yapılabiliyor. Sonuçlar ise mobil uygulama yoluyla Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) uygulamasına bildiriliyor.

İşçi Partili Gölge Sağlık Bakanı Jonathan Ashworth, Javid’in Twitter gönderisine yanıt vererek, “Bunu duymak üzücü. Geçmiş olsun” mesajını paylaştı.

Vaka sayısı Ocak ayından beri ilk kez 50 binin üzerine çıktı

İngiltere’de, açıklanan son resmi verilere göre günlük 54 bin 674 koronavirüs vakası tespit edildi. Bu verilerle birlikte günlük vaka sayısı üst üste ikinci kez 50.000’in üzerine çıktı.

Ülkede son 24 saatte 41 kişi de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Pazartesi günü İngiltere’de neredeyse tüm koronavirüs tedbirleri sona erecek.

Vakaların neredeyse hepsi daha bulaşıcı olan Delta varyantından kaynaklanıyor.

Daha önce, İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı hastane kabullerinin “korkutucu sayılara” ulaşabileceği konusunda uyardı.

Profesör Chris Whitty, hastaneye yatışların her üç haftada bir yaklaşık ikiye katlandığını söyledi.

İngiltere’nin “henüz düzlüğe çıkmadığını” söylene Whitty, Pazartesi günü kısıtlamaların hafifletilmesinden sonra da insanlara dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu.

İngiltere’nin şimdiye kadar kaydettiği en yüksek günlük vaka sayısı 8 Ocak’taydı ve 68.053’tü.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, daha önce vaka sayılarının 19 Temmuz’a kadar günde 50.000’e ve yaz boyunca 100.000’e ulaşabileceği uyarısında bulunmuştu.

Bu arada, İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi verileri de, İngiltere’nin çoğunda Covid-19 enfeksiyonlarının yeniden arttığını gösteriyor.

10 Temmuz’a kadar olan haftada 650.000’den fazla kişinin veya İngiltere’deki nüfusun yüzde 1’inin koronavirüs testinin pozitif çıkma ihtimali olduğu tahmin ediliyor. Bu, bir önceki haftaki tahmini kişi sayısından 400.000 fazla.

Son rakamlara göre, İngiltere’de 46,2 milyondan fazla kişi ilk doz koronavirüs aşısını (yetişkinlerin yüzde 87,8’i) aldı.

35,7 milyondan fazla kişiye (yetişkinlerin yüzde 67,8’i) aşının her iki dozu da vuruldu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular