british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 11/06/2022

İngiltere’de bir vegan reklam spotu “hayvana şiddet” içeriği gerekçesi ile yasaklandı

Mart ayında gösterilen reklam, hayvan refahını önemsediklerini söyleyen ‘et tüketicilerinin ikiyüzlü pozisyonuna’ vurgu yapmayı amaçlıyordu.

Reklam spotunda hâlâ nefes almaya çalışan bir balığın olduğu masada yemek yiyen iki kadın ve bir adam yer alıyor. Bir diğerinde gözleri kapalı ölü bir domuzun yanında canlı bir domuz yavrusu ve gözünden yaşlar geliyormuş gibi görünen bir inek yüzü gösteriliyor. Bir başka klipte gözleri ve dişleri yan yatmış halde duran bir ineğin derisi yüzülmüş kafası görülüyor.

Masadakiler yemeye devam ederken, “Bu reklamı yapmak için hiçbir hayvan zarar görmedi, tüketilmedi veya satın alınmadı” ifadesi çıkıyor ve ardından “Bağlantıyı kurun” yazısı görünüyor.

Reklama, 16 yaşından küçük çocukların izlemesi muhtemel programların içinde gösterilmesini engelleyen bir kısıtlama getirilirken, Reklamcılık Standartları Kurumu (ASA), reklamın hayvanlara yönelik gereksiz şiddete neden olduğu ve reklamda gereksiz yere rahatsızlığa neden olduğu da dahil olmak üzere 63 şikayet aldı.

Vegan gruplar ise et tüketen kişilerin bunları görmekten neden imtina ettiğini sorguluyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular