british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 30/03/2022

İngiltere’de enerji fiyatlarındaki artış enflasyonu tetikleyebilir

İngiltere’nin artan enerji fiyatlarının bir sonucu olarak 1970’lerden bu yana en büyük şokuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Toplam gelir ve harcamalarda çok büyük bir şok riskine uyaran Bailey, enflasyon şokuna ise daha çok olduğunu belirtti.

Yaşam maliyetinin bu yıl önemli ölçüde artmasıyla birlikte daha düşük harcamaların uzun vadede enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olacağını ve oranın yaklaşık iki yıl içinde hedefe geri döneceğini de savundu.

İngiltere gelirde büyük bir şok ile karşı karşıya

Bailey, enerjinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini yansıtan önemli bir bileşen olduğunu vurgulayarak bu cephede daha fazlasının geleceğini belirtti.

Sonuçta petrol ve doğal gaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı özel askeri operasyonla sert yükselerek 2008 krizi sonrası zirvelere ulaştı. Hem ABD tipi ham petrol hem de Brent türü 3 haneli rakamlarda kalıcılık kazanırken fiyatların yüksek kalacağı konusunda birçok uyarı yapıldı.

Petroldeki yükseliş yurt içinde pompaya arka arkaya yapılan zamlarla ciddi derecede yansırken küreselde enerji krizi ortaya çıktı. İngiltere’nin son enflasyon verileri de enerjinin rekor katkısını gözler önüne serdi. Şubat ayında yıllık bazda yüzde 6,2 artan enflasyonda artan enerji ve gıda maliyetleri öne çıktı.

 

 

Merkez Bankası, şimdiye kadar art arda üç artışla faiz oranlarını yükselterek artan enflasyona karşı koymaya çalışırken büyümeye yönelik riskler ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle daha belirsiz bir küresel görünüm, durumu kötüleştirdi.

Banka şu anda enflasyonu kontrol etmek ile Birleşik Krallık büyümesine zarar vermemek ve bir resesyonu tetiklemek arasında temkinli bir yolda ilerliyor. Bailey de büyümede yavaşlama olduğuna dair kanıtlar görmeye başladıklarını belirterek ileriye yönelik politika hakkında net konuşmadı.

İngiltere’nin gelirde çok büyük bir şok ile karşı karşıya olduğunu kabul ederken, bankanın bunu ortadan kaldıracak bir politika aracına sahip olmadığı konusunda uyardı.

Mayıs ayında faiz oranlarının yüzde bir veya daha fazla artırılıp artırılmayacağına dair spekülasyonlar artarken Bailey, işler çok belirsiz olduğu için ileriye dönük rehberlik dili konusunda çok temkinli davrandıklarını aktardı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular