british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 02/11/2022

İngiltere’de girişimci bir kadından farklı bir iş modeli: “Eşini kiralamaya başladı!”

İngiltere’de yaşayan 38 yaşındaki üç çocuk annesi Laura Young, bir adamın mobilyaları bir araya getirerek geçimini sağladığını anlattığı bir podcast’ten fikir aldı.

Daily Star’da yer alan habere göre, benzer bir fikirle yola çıkan Laura, haziran ayında kocası James’in boyama, dekorasyon, fayans döşeme ve halı döşeme işleri yapabileceğini anlatan Facebook ve Nextdoor uygulamalarında reklam verdi.

Perde asmak için çağıranda var

Kısa sürede işe yarayan reklamlar sayesinde, hayal edemeyecekleri kadar başarılı oldular. James’in programı hızla doldu ve haftanın altı günü sabah 9’dan akşam 8’e kadar çalışmaya başladı.

James’in hizmet verdiği işler arasında bir duvarı yeniden inşa etmek ya da bir TV veya perde asmaya yardım etmek gibi seçenekler de yer alıyor ve yardıma ihtiyacı olan herkes James’ten randevu alabiliyor.

James işgücü tarafında yer alırken Laura sosyal hesapları ve Rent My Handy Husband isimli web sitelerini yönetmeye çalışıyor.

İş reddetmeye başladılar

İşlerin bu kadar artacağını tahmin etmediğini söyleyen Laura, “Sadece dört aydır bu işi yapıyoruz ve öyle bir noktaya geldi ki, James haftada altı gün çalışmak durumunda kaldı.”

“Bazı işleri geri çevirdik ve çalışma saatlerimizi azaltmak zorunda kaldık, bu yüzden şimdi pazartesiden cumaya 09:00-17:00 arası çalışıyoruz. Ocak ayı için de ilk işimizi ayırttık” dedi.

Çiftin ikisi otizmli üç çocukları bulunuyor. James’e de dört yıl önce otistik teşhisi kondu ve her zaman bina ve inşaat gibi şeylere odaklanabildi.

Otistik teşhisi kondu

Laura, “Bir şeyler inşa etmede gerçekten iyi ve talimatlarla uğraşmıyor. Bu yüzden bunun yapabileceği bir şey olacağını düşündüm. James ticari bir geçmişe sahip değil ama büyükbabası bir nükleer mühendisti ve onlar bu şekilde düşünüyorlar.”

“Çok metodik bir zihni var ve alışılmışın dışında düşünebiliyor. Olayları farklı görüyor” dedi.

İş başına ücret almıyorlar, bunun yerine saatlik 857 TL’ye (40 sterlin) ile 5.300 TL (250 sterlin) arası günlük ücretle çalışıyorlar ve ayrıca acil servislerde çalışanlara, 65 yaş üstüne, engellilere ve bakıcılara indirim yapıyorlar.

Laura bu davranışlarını, “Özel ihtiyaçları olan çocukların ebeveynleri olmanın ve para için mücadele etmenin ya da tasarruf etmek zorunda olmanın nasıl bir şey olduğunu iyi biliyoruz” sözleriyle açıkladı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular