british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 17/03/2022

İngiltere’den Ankara-İzmir hızlı tren hattı için 1.7 milyar sterlin finansman

İngiltere, Ankaraİzmir hızlı tren hattı için 1.7 milyar sterlin tutarında altyapı ihracat finansman kredisi vereceğini açıkladı.

Kredi altyapı alanında İngiltere’nin şu ana kadar verdiği en büyük kredi olacak.

COP26 iklim zirvesine ev sahipliği yapan İngiltere‘nin Ticaret Bakanlığı tarafından gece saatlerinde yapılan açıklamaya göre ihracat kredisi kurumu UKEF, 503 kilometre uzunluğundaki hızlı tren hattına 1.7 milyar sterlin kredi sağlayacak.

Ankara-İzmir hızlı tren hattı için İngiltere’den 1.7 milyar sterlin finansman desteği

İngiltere Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan yaptığı açıklamada “Türkiye, İngiltere için hayati önem taşıyan bir ticaret ortağıdır. UKEF’in bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük sivil altyapı anlaşmasının da aynı derecede sürdürülebilir olması bir o kadar uygundur” dedi.

Kredinin finansmanında Credit Suisse CSGN.S ve Standard Chartered Bank STAN.L başta olmak üzere bankalar rol alacak.

Türkiye Maliye Bakanı, anlaşmanın yeşil kredi yapısına sahip olacağını belirterek, “İngiltere hükümeti ile uzun süredir devam eden güçlü ilişkilerimiz ve işbirliğimiz açısından oldukça memnunuz ve işbirliğimizi gelecekte daha da güçlendirmeyi umuyoruz” dedi.

Açıklamaya göre projede İngiltere üretilen yüz milyonlarca sterlin değerinde demiryolu sistemi, sinyalizasyon ve elektrifikasyon ekipmanı kullanılması bekleniyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular