british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 17/05/2022

“İngiltere’den Türkiye’ye 3 milyon turist bekleniyor”

Pandemi önlemlerinin kaldırılmasıyla iki yıl aradan sonra yüz yüze etkinliklerine geri dönmeye başlayan BTKD yöneticileri, ilk ziyaretlerini Büyükelçi Ümit Yalçın ve Başkonsolos Bekir Utku Atahan’a yaptılar. BTKD Başkanı Servet Hassan ve Dernek Yönetim Kurulu üyeleri Funda Aksanoğlu, Mihrişah Safa, Itır Sökmen ve Deniz Harput, Büyükelçi Ümit Yalçın’ı makamında ziyaret ederek, derneğin yirmi yılda gerçekleştirdiği etkinlikler ve yardımlar hakkında kapsamlı bilgi verdiler. Dernek yöneticileriyle pandemiden sonra ilk kez bir araya gelen Büyükelçi Yalçın, sosyal yaşamın yavaş yavaş normale dönmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Büyükelçi Yalçın kutladı

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki diplomatik, ekonomik ve kültürel ilişkilerin mümkün olabilecek en iyi düzeyde seyrettiğine dikkati çeken Büyükelçi Yalçın, bu sene Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye 3 milyondan fazla turist beklendiğini sözlerine ekledi. BTKD’nin çalışmalarını yakından izlediklerini de kaydeden Büyükelçi, 20 yıllık başarılı bir geçmişe sahip derneği ve yöneticilerini kutladı. BTKD Başkanı Hassan, derneğin Şubat 2002’de dönemin Londra Büyükelçisi merhum Korkmaz Haktanır’ın desteğiyle eşi Sefire Handan Haktanır’ın öncülüğünde kurulduğunu vurgulayarak Büyükelçi Yalçın ve eşi Sefire Gül Yalçın’ın ev sahipliğinde 18 Mayıs tarihinde BTKD’nin 20’nci yıl dönümü onuruna düzenleyecekleri davet için üyeler adına teşekkür etti. BTKD yöneticileri daha sonra Silahlı Kuvvetler ve Kara Ataşesi Albay Ömür Candar’ı makamında ziyaret ederek, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdiler. İngiltere Türk toplumunun sorunlarını dile getirdiler.

Görüş alışverişinde bulundular

Dernek Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Başkonsolos Bekir Utku Atahan ve eşi Büyükelçilik Müsteşarı Özge Demirkurt Atahan’ı konutlarında ziyaret ettiler. Derneğin, pandemi döneminde üyelerine çevrimiçi toplantılarla ulaşmaya çalıştığını, ayrıca halka açık olarak bazı toplantılar düzenledikleri bilgisini veren Başkan Hassan, iki yıl üst üste Başkonsolos Atahan’ın hamiliğinde gerçekleşen Dünya Kadınlar Günü etkinliği için verilen desteğe teşekkür etti. Pandemi döneminde Türk toplumu arasındaki kayıplar nedeniyle büyük üzüntü yaşandığını belirten Servet Hassan, bu acı ve yıpratıcı dönemi geride bırakmış olmayı dilediklerini ifade etti. BTKD heyeti, Başkonsolos ve eşine İngiltere’de Türk toplumunun yaşadığı bazı sorunları dile getirerek özellikle kadınlara ve çocuklara nasıl yardım edilebileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu. Derneğin çalışmaları hakkında etraflıca bilgi alan Atahan çifti, Derneğin 20’nci yılını kutlayarak, nice başarılı yıllar dilediler. Dernek yöneticileri ayrıca Başkonsolos yardımcısı Işınsu Topçuoğlu’nu da ziyaret ederek, çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdiler.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular