british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 29/06/2022

İngiltere’nin çelik koruma önlemleri uzatılabilir

İngiltere’nin 10 çelik ürün kategorisine ilişkin korunma önlemleri bugünden 2024 yılına kadar uzatılmış durumdayken, kalaylı ürünler, alaşımsız ile diğer alaşımlı dörtlü levhalar, ticari ölçekte çubuklar, hafif profiller, alaşımsız ile diğer alaşımlılar, demir ya da alaşımsız çelikten filmaşin, köşebentler, biçimler ile profiller de içerisinde olmak üzere beş ürün kategorisi için önlemler 30 Haziran’da (2022) sona erecek.

Başbakan Johnson, uzatılması durumunda Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarını çiğneyeceği söylenen koruma önlemlerinin diğer Avrupa ülkelerinin önlemleriyle uyumlu olduğunu belirtti.

İngiliz çelik üreticileri, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın tetiklemesiyle yükselen enerji fiyatlarının zaten baskısını hissederlerken kendilerine daha ucuz enerji sağlanması gerekiyor.

Birleşik Krallık yönetimi, ülkenin ticari sorunlarını çözmekten sorumlu kurumunun bulguları ışığında, tarife oranı kotaları da içerisinde olmak üzere koruma önlemlerinin kaldırılması durumunda tüm ürün gruplarında ülkenin dışalımının önemli ölçüde artacağını öne sürerek, beş çelik kategorisine yönelik koruma önlemlerinin 1 Temmuz 2022’den 30 Haziran 2024’e kadar iki yıl süreyle uzatılmasını önermişti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular