british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 04/10/2022

İtfaiyecilere kurtarma operasyonlarında yapay zekalı kask desteği geliyor

Edinburgh’da kısa süre önce açılan Ulusal Robotaryum’da çalışmalarını sürdüren bilim insanları her tür kaska monte edilebilen cihazı sensörler, termal kameralar ve radar teknolojisi ile donatarak tasarladı.

Ekipmanın itfaiyecilere duman dolu bir ortamda yön göstermesi ve alanı haritalandırabilmesi sayesinde yangın zedelerin daha hızlı kurtarılması amaçlanıyor.

“Dumanda ya da karanlıkta yollarını bulabilecekler”

“İtfaiyeciler kahramandır. Bunu herkes bilir” diyen Edinburgh Üniversitesi Bilişim Fakültesi Siber-Fiziksel Sistemler Öğretim Görevlisi Chris Xiaoxuan Lu, “Bizim yaptığımız şey de onların bu süper kahraman yeteneğine sahip olması. Örneğin dumanın içinde ya da karanlıkta görebilme ve arama kurtarma çalışmalarında etkili çözümler üretebilme yeteneğine sahip olmalarını istiyoruz” diyor.

Araştırma ekibi bu teknolojiyi geliştirmek için İskoç İtfaiye ve Kurtarma Servisi ile işbirliği yaptı ve tasarımı kendi eğitim tesislerinde test etti.

Ekipmaların kimi zaman arama çalışmalarında kısıtlayıcı olabildiğinin altını çizen İtfaiye Amiri Glen Macaffer, “Termal görüntü kapasitesi sayesinde bir odayı çok daha iyi ve hızlı tarayabiliyoruz. Ekipmansız dakikalar alan bu işi sadece 5-10 saniyede yapabiliyoruz. Bu ekipmana sahip olmak dengelerin lehimize değişmesini sağlayacak” diyor.

Cihazın 1 kg’dan hafif olması ve uygun fiyatlı bileşenlerden oluşmasının yanında standart itfaiyeci kasklarına kolayca takılabilmesi de en büyük avantajlarından biri. Kısa süre içinde piyasaya sürülmesi beklenen ürünün küresel anlamda hızla yayılması bekleniyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular