british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 07/03/2022

Kraliçe 2. Elizabeth Buckingham sarayından taşındı

Tahta çıkışının 70’inci yıl dönümünü kutlayan Kraliçe Elizabeth, “ana üssü” olarak nitelendirilen Buckingham Sarayı‘na veda etti.

Yapılan açıklamaya göre Kraliçe 2. Elizabeth, ailesinin sık kullandığı bir başka konut olan Windsor Kalesi‘ne taşındı. Kısa bir süre önce coronavirüse yakalanan ve hastalığı atlatan Kraliçe, bundan böyle çalışmalarını da yaşamını da bin yıllık bir tarihi olan bu kalede sürdürecek. Yani bir başka deyişle Büyük Britanya tahtında oturan Mounbatten Windsor ailesinin üç ana konutundan biri olan Windsor Kalesi, bundan böyle Kraliçe’nin “evi” olacak.

Son iki yılı da orada geçirmişti

Kraliçe 2. Elizabeth, Covid 19 pandemisinin en hararetli dönemlerinde de o sırada hayatta olan eşi Prens Philip ile birlikte Windsor Kalesi’nde yaşamıştı. Pandemi nedeniyle son iki yıldır kamuoyu karşısına daha az çıkan Kraliçe bu sürede “evden çalışmayı” sürdürdü. Bu şekilde ölümünden sonra orada toprağa verilen kocası Prens Philip’in ebedi istirahatgahına da daha yakın olacak Kraliçe.

Bu arada Kraliçe’nin Buckingham Sarayı’ndan taşınma nedenini de hatırlatalım. İngiliz monarşisinin merkezi ve simgesi olan saray, geniş kapsamlı bir restorasyona giriyor. Hem teknik hem de mimari ayrıntıları kapsayan bu restorasyon nedeniyle ileri yaştaki Kraliçe’nin rahatsız olmaması için böyle bir karar alındığı belirtiliyor. 1837 yılından bu yana İngiliz kraliyet ailesinin merkezi olan Buckingham Sarayı’nın restorasyonunun uzun süreceği belirtiliyor.

O da evden çalışcak

Kraliçe’nin görevlerini sürdürmeye devam etmesi de bekleniyor. Fakat bunların çoğunu online olarak gerçekleştirecek yani “evden” çalışacak. 2. Elizabeth’in fiziksel olarak katılımının beklendiği bazı etkinlikler de var.

Bazı etkinliklere fiziksel olarak katılması bekleniyor

14 Mart’ta Londra’daki Westminister’a düzenlenecek olan Commonwealth Day (dünya savaşlarında ve diğer savaşlarda Britanya ve Milletler Topluluğu için mücadele edenler anısına düzenlenen gün) etkinliğine katılması bekleniyor. Ayrıca Kraliçe’nin fiziksel olarak katılabileceği etkinliklerden biri de 29 Mart’ta eşi Prens Philip anısına düzenlenen tören.

Doğum gününde halkın karşısına çıkabilir

Kraliçe 2. Elizabeth’in 2 Haziran’da resmi doğum günü kutlamalarında da kıdemli aile üyeleriyle bir araya gelmesi ve yine halkın karşısına geçmesi bekleniyor. Bu kutlama için dört günlük bir program hazırlandı ve bir dizi etkinlik düzenlendi. Geleneksel Trooping the Colour geçidi, müzik festivali ve Platin Jübile Partisi de bunlar arasında. Kutlamaların gerçekleşeceği bu günlerde ülkede tatil ilan edildi.

Resmi ana konutlardan biri

Gelelim Kraliçe 2. Elizabeth’in kalıcı olarak taşındığı Windsor Kalesi’ne… Windsor Sarayı olarak da anılan bu konut, Berkshire Kontluğu’nda bulunuyor. Windsor Kalesi; Buckingham Sarayı ve Edinburgh’daki Holyrood Sarayı ile birlikte Britanya monarşisinin resmi ana konutlarından biri. Kraliçe 2. Elizabeth, uzun süredir hafta sonlarını burada geçiriyor.

Temelleri 1. William zamanında atılan bu tarihi sarayda İngiliz kraliyet ailesinde tahta çıkan her kral ve kraliçenin izleri bulunuyor. Her biri burayı kendi anlayışlarına göre bazen garnizon, bazen kale, bazen resmi konut hatta bazen de hapishane olarak kullandı. Windsor Sarayı, 1992 yılında büyük bir yangın atlattı ve 100 odası bundan zarar gördü. Kalede aynı zamanda çok geniş bir sanat koleksiyonu da var. Bu koleksiyonda bulunan eserler arasında Rembrandt, Rubens, Canaletto ve Gainsborough gibi ustaların tabloları da yer alıyor.

Ünlü bebek evi de orada

Windsor Kalesi ya da Windsor Sarayı’nda bulunan Kraliçe Mary’nin oyuncak bebek evi, dünya üzerindeki en ünlü oyuncak bebek evi olma özelliğini koruyor. Bu bebek evi, Sir Edwin Lutyens tarafından 1923’te tasarlanıp Kraliçe Mary’e hediye edilmişti.

Onlarda taşınmak istiyor

Bu arada Windsor Kalesi’yle ilgili bir başka söylenti de bir süredir İngiliz basınında yer alıyor. Buna göre Kraliçe 2. Elizabeth’in torunu Prens William ve eşi Kate Middleton da kalıcı olarak Windsor’a taşınmak istiyor. Böylece zor günler yaşayan Kraliçe’nin yakınında olmayı amaçladıkları iddialar arasında.

Kensington’ı klostrofobik buluyor iddası

Basında yer alan haberlere göre Kate Middleton özellikle de üç çocuğu George, Charlotte ve Louis’i büyütmek için oturdukları Kensington Sarayı’yı klostrofobik buluyor ve daha geniş bir araziye sahip olan Windsor’ı tercih ediyor. İleri sürülenlere göre Kate ile William, doğrudan Kraliçe’nin yaşadığı konuta değil de ona yakın olan bir başka kraliyet mülkü Fort Belveder’e yerleşmeyi amaçlıyor.

Covid sonrası ilk görüşme

Kraliçe 2. Elizabeth, Covid geçirdikten sonra ilk fiziksel buluşmasında Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu ağırladı. Kraliçe, Ukrayna’ya Rus saldırısını, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Hollandalı mevkidaşı Mark Rutte ile görüşmek üzere Londra’da bulunan Trudea’yu Windsor Şatosu’nda kabul etti. Çiçekli bir elbise giyen Kraliçe’nin son zamanlarda elinden düşürmediği bastonunu bu kez kullanmadığı görüldü.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular