british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 08/06/2022

Kraliyet Müzik Akademisinin 200. yıldönümü kutlamalarında 200 besteci arasında bir Türk

Dünyanın en iyi 5 müzik okulu arasında yer alan İngiltere’deki Royal Academy of Music (Kraliyet Müzik Akademisi), kuruluşunun 200. yılı kutlamaları kapsamında “200 Pieces” adını verdiği bir proje başlattı. Akademinin bestecilik bölümü öğrencisi Emre Şener, bir solo enstrüman için eser siparişi verilen tüm dünyadan 200 besteci arasında yer alan tek Türk olmayı başardı.

Katılımcılar arasında Hans Abrahamsen, Sir George Benjamin, Sally Beamish, Daniel Kidane gibi dünyanın en önde gelen bestecileri bulunuyor.

Emre Şener’in bestesinin dünya prömiyeri 8 Temmuz’da Kraliyet Müzik Akademisi’nin ünlü Duke’s Hall konser salonunda gerçekleştirilecek ve eser ardından Akademi’nin “200 Pieces” projesi için özel olarak hazırlayacağı websitesinde 200 Beste arasında yerini alacak.

Klasik müziğin çağdaş yorumcusu

2020 yılında Kraliyet Müzik Akademisi bestecilik bölümüne kabul edilen iki öğrenciden biri olmayı başaran Emre Şener çalışmalarını çağdaş klasik müzik alanında yoğunlaştırıyor. Şener, geçtiğimiz yıl içinde ‘Paris Gençlik Müzik Topluluğu’ (PYMS)’na davetli sanatçı olarak çağırıldı ve Paris Konservatuarı’nda kendi parçasını yönetti, ardından bu yıl Mayıs ayında 11’incisi gerçekleştirilen ‘Les Journées de Pont ar Gler’ festivaline yeni bir eser siparişi ile davet edildi.

İspanya’nın ‘Ateneo de la Laguna’ beste yarışmasına katılarak birincilik alan Emre Şener’in ödüllü eseri 17 Haziran’da Kanarya Adaları’ndaki Auditorio de Tenerife’de seslendirilecek. Kraliyet Müzik Akademisi’nde master programında yer alan besteci Cem Güven ile birlikte London Contemporary Soloists ismiyle genç müzisyenlere yönelik bir klasik müzik platformu kuran ve bu platformla konserler düzenleyen Emre Şener aynı zamanda dünyanın en önemli bestecilerinden Salvatore Sciarrino ve Stefano Gervasoni’nin bu yaz gerçekleşecek Masterclass programlarında yer almaya hak kazandı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular