british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 08/12/2021

Kredi kartı faizleri uçuşta! 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

The Guardian gazetesinin haberine göre, kredi kartı faizlerinin aşırı derecede yükselmesi, borçluların geri ödemelerini aksatma riskinin her geçen gün artmasıyla ilişkilendiriliyor.

İngiltere Merkez Bankası tarafından yayınlanan veriler, politika faizinin yalnızca yüzde 0,1 seviyesinde olmasına rağmen, kredi kartları için sunulan yıllık ortalama faiz oranının yüzde 21,49’e çıktığını gösteriyor. Bunun, Aralık 1998’den bu yana ortalama kredi kartı faizlerinde görülen en yüksek oran olduğu belirtiliyor.

Kredi kartı faizleri uçuşta! 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Visa UK’in eski yöneticisi ve dijital ödeme uygulaması ImageNPay’in kurucusu Michael Donald, politika faizinin en düşük rekor seviyede olmasına rağmen kredi kartı faizlerinin yüzde 20’inin üzerinde olmasının, finans sektörü açısından savunulması çok zor bir durum olduğunu ifade etti.

Ortalaması yüzde 2,8’e kadar düşebilen yıllık faiz oranlarında kişisel krediler bulunabileceğine dikkat çeken Michael Donald, bu durumda insanların kredi kartı borcuna ihtiyaçları olup olmadığını iyice gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. The Guardian gazetesinin haberine göre, Ekim 2001’de Merkez Bankası’nın politika faizi şimdikinin 45 katıyken, kredi kartı faizleri yüzde 18,1 seviyesindeydi.

Finans uzmanları, kredi kartı faizlerindeki artışın, tüketicilerin borçlarını geri ödeyememe riskiyle de bağlantılı olduğunu söylüyor. İngiltere Merkez Bankası verilerine göre, Birleşik Krallık genelindeki tüketicilerin toplam kredi kartı borcu 57,9 milyar sterlin civarında.

Bu da kredi kartı borcu miktarının hane halkı başına 2 bin 80 sterline denk geldiğini gösteriyor. UK Finance tarafından yayınlanan son veriler de ağustos ayında kredi kartları ile 334 milyon alışveriş işlemi gerçekleştiğini ve bu işlemler sonucunda toplam olarak 17 milyar sterlin civarında bir harcama yapıldığını ortaya koyuyor.

Koronavirüsün ortaya çıkmasının ardından uygulanan karantina süreci, ailelerin para biriktirebilmesi açısından yararlı olmuştu ve geçen yılın şubat ayından beri kredi kartı borçlarında yaklaşık 14 milyar sterlinlik geri ödeme yapılmıştı. Buna rağmen, yardım kuruluşları tarafından yapılan açıklamalara göre, en yoksul aileler geçim masraflarını karşılayabilmek için bu dönemde de kredi kartı kullanmaya devam etti.

Joseph Rowntree Foundation tarafından ekim ayında yayınlanan bir araştırma, düşük gelirli 4,4 milyon hane halkının pandemi döneminde yeni borçlar almak veya borçlanma seviyelerini arttırmak zorunda kaldığını ortaya koydu. The Guardian gazetesinin haberinde, kredi kartlarındaki yıllık faiz oranlarının kredi notu düşük olan kişiler için yüzde 59,9’a kadar çıkabildiği belirtiliyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular