british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 25/05/2022

Londra Merkezli Greyparrot 10,2 milyon Euro Yatırım Aldı

Finansman, Una Terra tarafından yönetildi ve Closed Loop Partners, Unreasonable Group ve Speedinvest gibi yatırımcıların katılımıyla gerçekleşti.

Toplumumuz küresel düzeyde, şu anda yarattığımız atık miktarlarını sürdüremiyor ve çevresel, sosyal, politik ve finansal olarak artan bir yük oluşturuyor. Londra merkezli Greyparrot atık sorunlarıyla mücadelede bir değişiklik yapmak istiyor. Greyparrot yüklü miktarda atığı ölçekli olarak izlemek, analiz etmek ve sıralamak için bilgisayarlı görme teknolojisini kullanıyor.

Bugüne kadar, her yıl üretilen 2,1 milyar ton atık hakkındaki veriler oldukça kısıtlıydı. Ayrıca atıkların nasıl yönetildiğine dair bileşimi veya hesap verebilirliği konusunda sistematik bir şeffaflık bulunmuyordu. Bu, geri dönüşüm oranlarının neden en iyi ihtimalle %10’da kaldığını açıklamanın bir yoludur.

Tüketicilerin geri dönüşüm için en iyi çabalarına rağmen, zayıf ambalaj tasarımı ve etkisiz ayıklama, geri dönüşüm kutularına girenlerin çoğunun hala çöp sahalarında sona erdiği anlamına gelir.

2019 yılında kurulan Greyparrot’un yapay zeka destekli bilgisayarlı görme sistemi, geri dönüşüm oranlarını artırmak ve atık değer zincirine hesap verebilirlik kazandırmak için ayıklama tesislerinde on milyardan fazla ambalaj öğesini analiz etti.

Verimsiz bir sisteme çok ihtiyaç duyulan şeffaflığı ve cevapları getiriyor. Şirket, atık endüstrisini dönüştürmek ve atıkların bir kaynak olarak değerlendirilebileceği vizyonunu teşvik etmek için SüveyşVeolia ve Biffa gibi atık yönetimi liderleriyle birlikte çalışıyor.

Greyparrot Küresel Atık Sorununa Döngüsel Ekonomiyle Yaklaşıyor

Şirketin ürün ambalajı hakkında topladığı benzeri görülmemiş veriler politikayı ve ambalaj tasarımını doğrudan etkileyor. Böylece tüm atık değer zinciri boyunca paydaşlar tarafından veri destekli kararlar alınmasını sağlıyor.

Bununla birlikte geri dönüşüm donanımı tedarikçileri, Greyparrot AI modelini ayıklama makinelerine ve robotlarına entegre ettiler. Bununla Greyparrot, endüstrinin AI zekası ile ayıklama altyapısının performansını yükseltmesini sağlıyor.

2021 Dünya Ekonomik Forumu tarafından teknoloji öncüsü olarak tanınan Greyparrot, üç kurucu ortağın beynidir: deneyimli ticari lider Mikela Druckman, seri girişimci Ambarish Mitra ve AI uzmanı Nikola Sivacki.

Bu finansman desteği şimdi ekibi büyütmek ve küresel ayak izini büyütmek, dünyanın en ağır kirletici endüstrilerinden bazılarını içerecek şekilde yeni atık türlerine genişlemek ve araştırma ve geliştirmeyi iki katına çıkarmak için kullanılacak.

Amaç, önümüzdeki yıl şirketin 30.000 ton atığın çöp sahalarından yönlendirilmesine katkıda bulunabilmesidir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular