british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 27/06/2022

Londra’da bisiklet sürücülerinin yaşadıkları kazalarda artış yaşandı

Bisikletçi ölümlerinin sayısı geçen yıl 2021 takvim yılına kıyasla 6’dan 10’a yükselirken, ciddi yaralanmaların sayısı yüzde yüzde 15’lik bir artışla 862’den 989’a yükseldi.

Bununla birlikte, Londra genelinde karayolu ölümlerinin toplam sayısı 96’dan 75’e düştü, yüzde 22’lik bir azalma ve kayıtlardaki en düşük yıllık sayı.

Ulusal olarak yüzde yedilik bir artışla tezat oluşturan azalma, büyük ölçüde daha az seyahatle sonuçlanan pandemi kapatmalarından kaynaklandı. Çoğu kısıtlamanın geçen yıl Temmuz ayında sona ermesinden bu yana kaza verileri artmaya başladı.

Transport for London, karayolu güvenliğindeki ilerlemenin ölçüldüğü 2004-9 “temel çizgisine” kıyasla bisikletçilerin ciddi yaralanmalarında yüzde 54’lük bir artış olduğunu söyledi.

TfL, yaralanmalardaki artışın kısmen bisiklete binmenin popülaritesindeki artışı yansıttığını ve bisikletle yapılan yol yolculuklarının sayısının neredeyse iki katına çıkarak yüzde dörde çıktığını söyledi. Ancak artışın, Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın 2041 yılına kadar Londra’daki tüm karayolu ölümlerini ortadan kaldırmaya yönelik “Sıfır Vizyon” hedefine ulaşmayı daha zor hale getirdiğini kabul etti.

Tüm ulaşım türlerinde, ölen veya ciddi şekilde yaralanan insan sayısı yüzde 17 artarak 3.070’ten 3.580’e yükseldi. Bir önceki yıla göre 2.130 (%10) artışla 23.131 çarpışma rapor edildi. 3.505 ciddi yaralanma (2.974’ten) ve 23.096 hafif yaralanma (21.275’ten) vardı.

Khan, “Yollarımızdaki her ölüm ve ciddi yaralanma bir trajedidir ve bunların kaçınılmaz olarak kabul etmemiz gereken bir şey olduğuna inanmayı reddediyorum. Sokaklarımızdan ölümleri ve ciddi yaralanmaları ortadan kaldırmak için daha yapılacak çok şey var, ancak birlikte Londra’yı daha yeşil, daha sürdürülebilir ve herkes için daha güvenli hale getirmeye yardımcı olmaya kararlıyım” dedi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular