british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 03/07/2022

Mağaza fiyatlarındaki enflasyon son 14 yılın en yüksek seviyesinde!

British Retail Consortium tarafından yayınlanan verilere göre, mağaza fiyatları haziran ayında, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 3,1 oranında artmış durumda. Bu da mağaza fiyatları enflasyonunu, Eylül 2008’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkarmış oldu.

Gıda fiyatlarındaki enflasyonun ise haziran ayında yüzde 5,6’ya çıktığı görülüyor. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayınlanan resmi veriler de tüketici fiyat endeksi enflasyonunun yüzde 9,1’e yükseldiğini göstermişti.

BRC Başkanı Helen Dickinson, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Geçen ay aileler ve işletmeler 180’lerden bu yana görülen en yüksek enflasyon oranının darbesine maruz kaldı. “Özellikle peynir gibi taze ürünlerin fiyatlarında keskin bir artış görüldü.

Rekabetin sıkı olması, perakendecilerin bu masraf artışlarını mümkün olduğunca sindirmeye çalışacağı anlamına geliyor. “Perakendeciler, müşterilerini enflasyonun en kötü etkilerinden korumanın yollarını bulmak için çabalıyor ama masraflardaki artış döngüsü devam ederse hükümetin perakende işletmelerine yardım etmenin yollarını araması gerekebilir.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular