british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 27/03/2022

Post Office’in tatil bütçesi raporuna göre “en ucuz tatil yeri Türkiye”

Son aylarda Türk Lirası‘nın döviz karşısında değer kaybı, tatil sezonu yaklaşırken İngiliz medyasının gündemine oturdu. Tatil sezonu ve erken rezervasyonlar başlarken, İngiltere medyası da tatile ve İngilizlerin en uygun fiyatla hangi ülkelere tatile gidebileceğinin analizlerini yapmaya başladı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times, Covid-19 sonrasında İngiliz turistlerin rotayı uzaklara çevirdiğini yazdı. Gazete, Meksika, Güney Afrika ya da Tayland gibi bölgelere İngilizlerin merakının arttığını yazarken, bu ülkelerde İngiliz Sterlini’nin değerinin halen yüksek olduğunu vurguladı.

Post Office’in hazırladığı Tatil Bütçesi Raporu’nda 2022 yılı için en uygun bütçeli tatil bölgeleri sıralandı.

Hazırlanan listenin birinci sırasında ise, Türkiye Marmaris bölgesi var. Son aylarda sterlin karşısında değer kaybı yaşayan TL ile birlikte İngilizler için en uygun lokasyon Marmaris olarak belirlendi.

İngiltere vatandaşları en ucuz tatili Türkiye’de yapacak

Türkiye ve Bulgaristan öne çıkıyor

Raporda, “Türkiye ve Bulgaristan genel olarak en uygun fiyatlara sahip. Her ikisinde de fiyatlar düştü fakat yüzde 37’lik bir değer kaybı ile birlikte Marmaris bu yılın en ideal yeri oldu” denildi.

Raporda, İngiliz bir turistin tatilde alabileceği eşyalardan oluşan bir sepetin de ortalama maliyeti yayınlandı.

Sepette, iki kişi için üç tabak akşam yemeği, şarap, şişe bira, kadeh şarap, bir kutu gazlı içecek, büyük su, bir bardak kahve, güneş kremi ve sinek kovucu krem bulunurken bunun fiyatının 26.13 sterlin tuttuğu belirlendi.

Bu sepeti doldurmak için en çok paranın verileceği yer ise İzlanda’nın başkenti Reykjavik oldu. Reykjavik’te bu sepet 158.16 sterlin’e dolduruluyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular