british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 23/10/2022

Tesco, gıda maliyetleri arttıkça “meal deal” fiyatını yükseltti

Sandviç, atıştırmalık ve içecek anlaşması 10 yılda ilk kez 3 sterlinin üzerine çıkarak Tesco clubcard üyeleri için 3.40 sterline ve kartı olmayanlar için 3.50 sterlinden 3.90 sterline çıkacak.

Gıda fiyatları son 42 yılın en hızlı artışını gerçekleştirerek hane bütçelerini sıkıştırıyor ve gıda fiyatları Eylül ayına kadar olan 12 aylık dönemde %14,6’ya çıkıyor.

Tesco, yemek anlaşmasının hala “büyük değeri” temsil ettiğini söyledi. Süpermarket, müşterilerinin %70’inden fazlasının şu anda müşterilere indirim sağlayan ücretsiz bir kart olan bir kulüp kartı kullandığını söyledi.

Şubat ayında Tesco, kulüp kartı olmayan üyeler için yemek anlaşmasının fiyatını 3 sterlinden 3,50 sterline yükseltti, ancak son artış, tüm müşteriler için popüler öğle yemeği seçeneği ilk kez 3 sterlinin üzerine çıktı. Sainsbury’s ve Co-op gibi Tesco’nun rakipleri, sırasıyla 3,50 £ ve 4 £ gibi benzer yemek fırsatları sunuyor. Şirketler, yakıt, ücretler ve malzemeler gibi şeyler için artan maliyetlerle karşı karşıya ve birçok firma artık fiyatları yükselterek bunları müşterilere aktarıyor.

Temmuz ayında McDonald’s, artan maliyet baskıları nedeniyle çizburgerinin fiyatını 14 yıldan uzun bir süredir ilk kez 99p’den 1,19 £’a yükseltti.

Fast food firması, İngiltere restoranlarının bir dizi ürüne 10p ile 20p arasında ekleyeceğini söyledi. Bu arada fırın zinciri Greggs, fiyatlarının bu yıl ikinci kez artabileceği konusunda uyardı. Hane halkı, gıda maliyetlerinin 1980’den bu yana en hızlı şekilde arttığını gördü – ekmek, tahıl, et ve süt fiyatlarının tümü tırmanıyor.

Günlük gıda maddeleri ve malların fiyatlarındaki artış, tahıl, petrol ve gübre arzını vuran Ukrayna’daki savaşla hızlandı. Yurt dışından ithal edilen ürün ve malzemeleri daha pahalı hale getiren sterlin değerindeki düşüş, yiyecek ve içecek fiyatlarını da etkiledi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular