british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 30/07/2021

Türkiye’den İngiltere’ye geldiler, karantina otelinden kaçtılar

Wiltshire’dan 56 yaşındaki Lisa Marcelle ve 58 yaşındaki Ricky Cassidy, acil diş ameliyatı olabilmek için 1 Mayıs’ta Türkiye’ye uçtu. Bir Türk doktor tarafından, Heathrow’a vardıklarında karantinaya almak zorunda kalmayacakları anlamına geleceğini umdukları bir tıbbi muafiyet belgesi verildi. Ancak çift, karantinadan muafiyet için düzgün bir şekilde başvuruda bulunmadı ve kendilerini kapsayacağına inanarak sadece mektupla ortaya çıktı. 

Varışta, Lisa ve Ricky, havaalanına yakın Rönesans Oteli’nde 10 gün kalmaları gerektiğinin söylendiğini ve silahlı polis tarafından oraya bir servis otobüsünde eşlik edildiğini iddia ediyorlar. Otelde bir gece geçirdikten ve yasal tavsiye aldıktan sonra Lisa, güvenlik görevlilerinin yanından güvenle geçerek tesisten nasıl kaçtıklarını açıkladı. Haftalar sonra Lisa, herhangi bir yetkiliden başka bir şey duymadıklarını iddia ediyor.

Çift ilk olarak 1 Mayıs’ta Türkiye’ye uçmuştu ve bir hafta sonra 8’de İngiltere’ye döneceklerdi. Ancak havalimanında internet olmaması ve Türkiye’nin ‘kırmızı listeye’ yeni girmiş olması nedeniyle yolcu bulma formlarını doldurmakta sorun yaşayıp kapıdan geri çevrildiler. Hollanda üzerinden uçuş rezervasyonu yaptıktan sonra tekrar geri döndüler, ancak Türk havayolu personeli tarafından Hollanda’nın artık İngiliz vatandaşlarını kabul etmediği söylendi ve tekrar geri çevrildiler. Çiftin uçuşları daha sonra 22 Haziran’a ertelendi, yani 8 Mayıs’a kadar Türk dişhekimliği şirketi tarafından ödenmiş olan kaldıkları otele geri dönmek ve fazladan altı hafta için rezervasyon yaptırmak zorunda kaldılar. 22 Haziran yaklaşırken çift eve dönüş için hazırlandı.

 Türkiye’de kendilerine bir Türk doktor tarafından, Heathrow’a vardıklarında karantinaya almak zorunda kalmayacakları anlamına geleceğini umdukları bir tıbbi muafiyet belgesi verildi. Ancak çift, karantinadan muafiyet için düzgün bir şekilde başvurmadı ve sadece mektupla ortaya çıktı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular